Wesoła i Grzegórzki
Spacer prowadzi przez dawne przemysłowe obszary miasta, które w okresie międzywojennym zaczęto przekształcać w największą dzielnicę willową Krakowa, a po II wojnie światowej w nowe centrum administracyjne i biurowe. Znajdziemy tam budynki emblematyczna niemal dla wszystkich etapów dwudziestowiecznego rozwoju Krakowa.
Teren graniczny miasta położony wokół austriackiego fortu, od lat 20. podlegał szybkim przekształceniom. W okresie międzywojennym od północy obszar ten był zabudowywany kolejnymi domami Osiedla Oficerskiego, od południa kolejne fabryki wyrastały na Grzegórzkach. Największa zmiana rozpoczęła się po II wojnie światowej i podjęciu decyzji o budowie Nowej Huty, kiedy rondo Mogilskie stało się kluczowym węzłem komunikacji pomiędzy dwoma centrami Krakowa. Jeszcze w latach 50. w jego pobliżu zaczęto wznosić pierwsze budynki biurowe. Rozkwit tego typu zabudowy przypadł jednak na kolejną dekadę i czas podjęcia decyzji o budowie w tej okolicy nowego centrum miasta. W krótkim okresie obok już istniejącego socrealistycznego biurowca PKP powstał modernistyczny kompleks sądów oraz zaczęto wznosić najwyższy w mieście drapacz chmur – siedzibę Naczelnej Organizacji Technicznej. Podczas tego spaceru poznasz kolejne fazy rozwoju obszarów pomiędzy rondem Mogilskim i Kotlarskim, budowy Osiedla Oficerskiego, rozwój architektury przemysłowej Grzegórzek, ideę wzniesienia socrealistycznej bramy do miasta oraz modernistycznego centrum biurowców.
9
Obiekty na tej trasie
Szlak modernizmu
Inne trasy
Krowodrza
W okresie międzywojennym dawną podkrakowską wieś Krowodrza wypełniły luksusowe kamienice i wille. Osią nowego założenia była Aleja Juliusza Słowackiego, a sercem ozdobiony monumentalnymi nowoczesnymi budynkami Plac Inwalidów. Spacer pokazuje najciekawsze przykłady budownictwa mieszkaniowego tego okresu.
Stare Miasto
Krakowskie Stare Miasto rzadko kojarzone jest z modernizmem. Tymczasem po wielkim pożarze miasta w 1850 roku średniowieczny rdzeń Krakowa przeszedł radykalną wymianę zabudowy, którą kontynuowano w okresie międzywojennym. W centrum miasta wznoszono wówczas luksusowe kamienice, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie wielkie budynki publiczne, siedziby banków i instytucji państwowych.
Poza głównymi trasami
W XX wieku miał miejsce dynamiczny rozwój Krakowa, którego ślady pod postacią wyjątkowych dzieł architektury odnajdziemy na ternie całego miasta. Spacerując po często odległych dzielnicach możemy dotrzeć do wielu wybitnych budowli z okresu międzywojennego oraz z czasów przyspieszonej ekspansji miasta po 1945 roku.
Półwsie Zwierzynieckie
Spacer po Półwsiu Zwierzynieckim odkrywa jedną z najbardziej urokliwych dzielnic międzywojennego Krakowa, galerię modernistycznych kamienic, oryginalnych detali i dekoracji, którą uzupełniają śmiałe kreacji powojennego modernizmu na czele z zespołem Hotelu Cracovia i Kina Kijów.Spacer po Półwsiu Zwierzynieckim odkrywa jedną z najbardziej urokliwych dzielnic międzywojennego Krakowa, galerię modernistycznych kamienic, oryginalnych detali i dekoracji, którą uzupełniają śmiałe kreacji powojennego modernizmu na czele z zespołem Hotelu Cracovia i Kina Kijów.