Przestawiamy serię filmów o architekturze modernizmu
1Modernizm w Nowej Hucie
Po 1956 roku Nowa Huta stała się miejscem modernistycznego eksperymentu. Odwilż umożliwiła zerwanie z doktryną realizmu socjalistycznego i otwarcie krakowskiej architektury na nowe formy i materiały budowlane. Film opowiada o modernistycznych projektach mieszkaniowych: Bloku Szwedzkim i Bloku Francuskim oraz o postmodernistycznym Kościele Matki Bożej Częstochowskiej, położonym na osiedlu Szklane Domy.
2Plac Inwalidów
Po poszerzeniu granic miasta w 1910 roku osią rozwoju Krakowa stał się reprezentacyjny bulwar – Aleje Trzech Wieszczów. Do wybuchu drugiej wojny światowej w pobliżu tej arterii wznoszono najważniejsze budynki w mieście. Powstał tu również reprezentacyjny plac Inwalidów, wokół którego w okresie międzywojennym wznoszono imponujące skalą i detalem budynki mieszkalne zaliczane do najwybitniejszych przykładów szkoły krakowskiej.
3Przegorzały
Przegorzały to dawna podkrakowska wieś, gdzie w latach 20. powstała willa Odyniec projektu Adolfa Szyszko-Bohusza, dom własny tego wybitnego architekta – w zamierzeniu zaczątek kolonii artystów w tym miejscu. W kolejnych dekadach, w bezpośrednim sąsiedztwie charakterystycznej baszty na skale powstał zespół malowniczych budynków: wzniesiony przez nazistów Schloss Wartenberg oraz modernistyczny kompleks Kolegium Polonijnego UJ.
4Hotel Cracovia i Kino Kijów
Film opowiada historię powstania znakomitego modernistycznego zespołu hotelu Cracovia i kina Kijów w Krakowie, którego projekt przygotował zespół prof. Witolda Cęckiewicza w czasie politycznej i architektonicznej Odwilży lat 60. Film stanowi zapis rozmowy z Witoldem Cęckiewiczem, autorem wielu ikonicznych budynków powojennego Krakowa, uzupełnionej o bogaty materiał archiwalny.