Modernistyczne Godła Kamienic: Kobieta przy sianokosach
Kamienica przy ulicy Karmelickiej 58
Ludwik Gintel
1930
Dzielnica I – Stare Miasto
ul. Karmelicka 58
Informacje o obiekcie
Obszerny dom czynszowy przy ulicy Karmelickiej 58-60 powstał na początku lat 30. według projektu Ludwika Gintela i stanowił element uzupełniania zabudowy po zachodniej stronie historycznej dzielnicy Piasek. Pięciokondygnacyjny budynek wyróżniają obszerne poziome przeszklenia oraz umieszczony pośrodku duży wykusz. Nad wejściami do obu klatek schodowych znajdują się godła w formie niedużych, kwadratowych płaskorzeźb. Oba odwołują się do motywów związanych z rolnictwem. Nad wejściem do budynku nr 58 umieszczono kubizującą kompozycję przedstawiającą kobietę podczas sianokosów. Nad wejściem do budynku nr 60 pokazano kobietę sadzącą kwiaty w donicy. Obie kompozycje sygnowano inicjałami HK, prawdopodobnie zostały wykonane przez czynną wówczas w Krakowie rzeźbiarkę Henrykę Kerner. Dekoracje powstały pod koniec lat 30.
Opracowanie:
Michał Wiśniewski
Szlak modernizmu
Zobacz inne obiekty na trasie
Modernistyczne Godła Kamienic: Sum
Modernistyczne Godła Kamienic: Smok zjadający węża
Wybrane trasy
Godła Kamienic
W okresie międzywojennym szybko rozbudowywany Kraków przywrócił i rozwinął tradycję umieszczania godeł nad wejściami do nowopowstałych kamienic. W ten sposób powstała bogata i rozsiana po całym mieście galeria płaskorzeźb, malowideł ściennych, rzeźb figuralnych, które tworzyli najlepsi krakowscy artyści. Trasa przybliża wybrane przykłady tego wyjątkowego, krakowskiego fenomenu.
Półwsie Zwierzynieckie
Spacer po Półwsiu Zwierzynieckim odkrywa jedną z najbardziej urokliwych dzielnic międzywojennego Krakowa, galerię modernistycznych kamienic, oryginalnych detali i dekoracji, którą uzupełniają śmiałe kreacji powojennego modernizmu na czele z zespołem Hotelu Cracovia i Kina Kijów.Spacer po Półwsiu Zwierzynieckim odkrywa jedną z najbardziej urokliwych dzielnic międzywojennego Krakowa, galerię modernistycznych kamienic, oryginalnych detali i dekoracji, którą uzupełniają śmiałe kreacji powojennego modernizmu na czele z zespołem Hotelu Cracovia i Kina Kijów.
Stare Miasto
Krakowskie Stare Miasto rzadko kojarzone jest z modernizmem. Tymczasem po wielkim pożarze miasta w 1850 roku średniowieczny rdzeń Krakowa przeszedł radykalną wymianę zabudowy, którą kontynuowano w okresie międzywojennym. W centrum miasta wznoszono wówczas luksusowe kamienice, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie wielkie budynki publiczne, siedziby banków i instytucji państwowych.