Modernistyczne Godła Kamienic: Chiński smok
Kamienica przy ul. Urzędniczej 37


Zygmunt Prokesz
Izydor Goldberger
1934
Dzielnica V – Krowodrza
ul. Urzędnicza 37
Informacje o obiekcie
W okresie międzywojennym zabudowa Krakowa przekroczyła linię dawnym umocnień austriackich, które wówczas zaczęto przekształcać w nowoczesny bulwar – Aleje Trzech Wieszczów. Na zachód od Alei Juliusza Słowackiego szybko zaczęła wypełniać się nową zabudową przestrzeń Krowodrzy i Łobzowa. W latach 30. kolejne kwartały nowoczesnych kamienic zaczęły sięgać okolic dzisiejszej alei Kijowskiej. Miejscem szczególnie spójny w swoim charakterze, jest do dzisiaj zabudowana w omawianym okresie ulica Urzędnicza. Wypełniają ją czterokondygnacyjne kamienice o zredukowanych, modernistycznych kompozycjach elewacji. Jednym z wyróżniających się jest dom wzniesiony pod numerem 37.
Powstał on w 1934 roku według projektu Zygmunta Prokesza i Izydora Goldberga. Główne wejście umieszczono na osi. Zdobi je usytuowana powyżej kubizująca płaskorzeźba przedstawiająca chińskiego smoka. Motyw smoka należał do najbardziej popularnych wśród tematów wykorzystywanych w godłach krakowskich kamienic, często pokazywany był samodzielnie lub jako część kompozycji z motywem św. Jerzego. Przy ulicy Urzędniczej 37 umieszczono chyba najbardziej niezwykłe przedstawienie smoka, jakie powstało w międzywojennym Krakowie.
Opracowanie:
Michał Wiśniewski
Szlak modernizmu
Zobacz inne obiekty na trasie
Modernistyczne Godła Kamienic: Żubr
Modernistyczne Godła Kamienic: Sowy
Modernistyczne Godła Kamienic: Kobieta przy sianokosach
Wybrane trasy
Błonia / Miasteczko Studenckie
Błonia to serce zielonych terenów położonych po zachodniej stronie Krakowa. W okresie międzywojennym w ich sąsiedztwie zaczęto wznosić gmachy uniwersyteckie oraz rozwijać infrastrukturę sportową, której uzupełnieniem były modernistyczne wille. Trasa prowadzi przez najważniejsze budynki uniwersyteckiego Krakowa, m.in. budynek Instytutu Chemii UJ oraz Miasteczko Studenckie AGH.
Stare Miasto
Krakowskie Stare Miasto rzadko kojarzone jest z modernizmem. Tymczasem po wielkim pożarze miasta w 1850 roku średniowieczny rdzeń Krakowa przeszedł radykalną wymianę zabudowy, którą kontynuowano w okresie międzywojennym. W centrum miasta wznoszono wówczas luksusowe kamienice, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie wielkie budynki publiczne, siedziby banków i instytucji państwowych.
Poza głównymi trasami
W XX wieku miał miejsce dynamiczny rozwój Krakowa, którego ślady pod postacią wyjątkowych dzieł architektury odnajdziemy na ternie całego miasta. Spacerując po często odległych dzielnicach możemy dotrzeć do wielu wybitnych budowli z okresu międzywojennego oraz z czasów przyspieszonej ekspansji miasta po 1945 roku.