Willa Komornickich






Adolf Szyszko-Bohusz
Ludwik Wojtyczko
1919–1921
Dzielnica VIII – Dębniki
Domy i wille
ul. Tyniecka 7
Informacje o obiekcie
Willa rodziny Komornickich powstała na terenie Dębnik, dzielnicy Krakowa położonej na prawym brzegu Wisły. Dom znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki, a jego nadbudowa spowodowana była regulacją jej brzegów oraz podniesieniem poziomu ulicy. Właścicielami byli dr Stefan Saturnin Komornicki, historyk sztuki i kustosz Biblioteki Czartoryskich, oraz jego żona Maria z domu Götz-Okocimska. Historia domu Komornickich sięga XVII wieku i czasów budowy dworu wikariuszy kapituły krakowskiej. Około 1880 roku istniejący budynek został przebudowany w duchu neorenesasnu przez Józefa Pokutyńskiego. Zmiana poziomu ulicy spowodowała, że dotychczasowy parter domu znalazł się poniżej jej linii.
W 1921 roku Adolf Szyszko-Bohusz przygotował projekt nadbudowy, w ramach którego parter przekształcono na sutereny, piętro na poziom główny, a całość nadbudowano dodatkową kondygnacją mieszkalną i zamknięto wysokim, czterospadowym dachem. Ponadto od frontu dobudowano głęboki kolumnowy ganek z tarasem. Zrealizowana forma łączy w sobie cechy architektury rodzimego baroku i klasycyzmu. Prosty plan domu budzi skojarzenia z typowymi układami dworów szlacheckich. W pofalowanym szczycie umieszczono płaskorzeźbę rzymskiej bogini Minerwy oraz tarczę z herbami: Nałęcz, Götz-Okocimskich, Leszczyc oraz Korab. Wnętrza willi otrzymały historyzujący charakter z głównymi akcentami wystroju w postaci sztukatorsko opracowanych sufitów oraz dekoracyjnych kominków. Szkice wnętrz współtworzył Henryk Jasieński, architekt i historyk sztuki.
Opracowanie:
Michał Wiśniewski
Szlak modernizmu
Zobacz inne obiekty na trasie
Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
Kościół p.w. Św. Stanisława Kostki
Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej
Wybrane trasy
Półwsie Zwierzynieckie
Spacer po Półwsiu Zwierzynieckim odkrywa jedną z najbardziej urokliwych dzielnic międzywojennego Krakowa, galerię modernistycznych kamienic, oryginalnych detali i dekoracji, którą uzupełniają śmiałe kreacji powojennego modernizmu na czele z zespołem Hotelu Cracovia i Kina Kijów.Spacer po Półwsiu Zwierzynieckim odkrywa jedną z najbardziej urokliwych dzielnic międzywojennego Krakowa, galerię modernistycznych kamienic, oryginalnych detali i dekoracji, którą uzupełniają śmiałe kreacji powojennego modernizmu na czele z zespołem Hotelu Cracovia i Kina Kijów.
Godła Kamienic
W okresie międzywojennym szybko rozbudowywany Kraków przywrócił i rozwinął tradycję umieszczania godeł nad wejściami do nowopowstałych kamienic. W ten sposób powstała bogata i rozsiana po całym mieście galeria płaskorzeźb, malowideł ściennych, rzeźb figuralnych, które tworzyli najlepsi krakowscy artyści. Trasa przybliża wybrane przykłady tego wyjątkowego, krakowskiego fenomenu.
Krowodrza
W okresie międzywojennym dawną podkrakowską wieś Krowodrza wypełniły luksusowe kamienice i wille. Osią nowego założenia była Aleja Juliusza Słowackiego, a sercem ozdobiony monumentalnymi nowoczesnymi budynkami Plac Inwalidów. Spacer pokazuje najciekawsze przykłady budownictwa mieszkaniowego tego okresu.