Willa Komornickich






Adolf Szyszko-Bohusz
Ludwik Wojtyczko
1919–1921
Dzielnica VIII – Dębniki
Domy i wille
ul. Tyniecka 7
Informacje o obiekcie
Willa rodziny Komornickich powstała na terenie Dębnik, dzielnicy Krakowa położonej na prawym brzegu Wisły. Dom znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki, a jego nadbudowa spowodowana była regulacją jej brzegów oraz podniesieniem poziomu ulicy. Właścicielami byli dr Stefan Saturnin Komornicki, historyk sztuki i kustosz Biblioteki Czartoryskich, oraz jego żona Maria z domu Götz-Okocimska. Historia domu Komornickich sięga XVII wieku i czasów budowy dworu wikariuszy kapituły krakowskiej. Około 1880 roku istniejący budynek został przebudowany w duchu neorenesasnu przez Józefa Pokutyńskiego. Zmiana poziomu ulicy spowodowała, że dotychczasowy parter domu znalazł się poniżej jej linii.
W 1921 roku Adolf Szyszko-Bohusz przygotował projekt nadbudowy, w ramach którego parter przekształcono na sutereny, piętro na poziom główny, a całość nadbudowano dodatkową kondygnacją mieszkalną i zamknięto wysokim, czterospadowym dachem. Ponadto od frontu dobudowano głęboki kolumnowy ganek z tarasem. Zrealizowana forma łączy w sobie cechy architektury rodzimego baroku i klasycyzmu. Prosty plan domu budzi skojarzenia z typowymi układami dworów szlacheckich. W pofalowanym szczycie umieszczono płaskorzeźbę rzymskiej bogini Minerwy oraz tarczę z herbami: Nałęcz, Götz-Okocimskich, Leszczyc oraz Korab. Wnętrza willi otrzymały historyzujący charakter z głównymi akcentami wystroju w postaci sztukatorsko opracowanych sufitów oraz dekoracyjnych kominków. Szkice wnętrz współtworzył Henryk Jasieński, architekt i historyk sztuki.
Opracowanie:
Michał Wiśniewski
Szlak modernizmu
Zobacz inne obiekty na trasie
Budynek gimnazjum oraz internatu oo. Paulinów
Wydział Ogrodnictwa Wyższej Szkoły Rolniczej
Szpital Ubezpieczalni Społecznej
Wybrane trasy
Stare Miasto
Krakowskie Stare Miasto rzadko kojarzone jest z modernizmem. Tymczasem po wielkim pożarze miasta w 1850 roku średniowieczny rdzeń Krakowa przeszedł radykalną wymianę zabudowy, którą kontynuowano w okresie międzywojennym. W centrum miasta wznoszono wówczas luksusowe kamienice, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie wielkie budynki publiczne, siedziby banków i instytucji państwowych.
Wesoła i Grzegórzki
Spacer prowadzi przez dawne przemysłowe obszary miasta, które w okresie międzywojennym zaczęto przekształcać w największą dzielnicę willową Krakowa, a po II wojnie światowej w nowe centrum administracyjne i biurowe. Znajdziemy tam budynki emblematyczna niemal dla wszystkich etapów dwudziestowiecznego rozwoju Krakowa.
Półwsie Zwierzynieckie
Spacer po Półwsiu Zwierzynieckim odkrywa jedną z najbardziej urokliwych dzielnic międzywojennego Krakowa, galerię modernistycznych kamienic, oryginalnych detali i dekoracji, którą uzupełniają śmiałe kreacji powojennego modernizmu na czele z zespołem Hotelu Cracovia i Kina Kijów.Spacer po Półwsiu Zwierzynieckim odkrywa jedną z najbardziej urokliwych dzielnic międzywojennego Krakowa, galerię modernistycznych kamienic, oryginalnych detali i dekoracji, którą uzupełniają śmiałe kreacji powojennego modernizmu na czele z zespołem Hotelu Cracovia i Kina Kijów.