Modernistyczne Godła Kamienic: Żubr
Kamienica przy ul. Komorowskiego 7



Bogdan Laszczka
1937
Dzielnica VII – Zwierzyniec
ul. Komorowskiego 7
Informacje o obiekcie
Kamienica przy ulicy Bolesława Komorowskiego 7 to dom rodziny architekta Bogdana Laszczki, który przed wojną związany był głównie z Katowicami, po wojnie pracował w Krakowie. Mieszkały tu także jego dwie siostry oraz ojciec, słynny rzeźbiarz Konstanty Laszczka. Czterokondygnacyjna kamienica swoim wyglądem i gabarytem wpisuje się w charakter zabudowy Półwsia Zwierzynieckiego, szybko rozwijającej się w okresie międzywojennym nowej dzielnicy mieszkaniowej po zachodniej stronie Alei Trzech Wieszczów. Prostą elewację wyróżnia kompozycja parteru, w której dominuje obszerne przeszklenie pracowni artystycznej. Ponad wejściem umieszczono obszerne, prostokątne godło w formie płaskorzeźby przedstawiającej żubra. Motywy zwierzęce, w tym związane z myślistwem były często wykorzystywane w projektach godeł krakowskich kamienic. Majestatyczną figurę króla puszczy wyrzeźbił Konstanty Laszczka, ojciec architekta i równocześnie jeden z najważniejszych krakowskich rzeźbiarzy pierwszej połowy XX wieku.
Opracowanie:
Michał Wiśniewski
Szlak modernizmu
Zobacz inne obiekty na trasie
Modernistyczne Godła Kamienic: Smok
Modernistyczne Godła Kamienic: Sum
Modernistyczne Godła Kamienic: Tańczące dzieci w lesie
Wybrane trasy
Godła Kamienic
W okresie międzywojennym szybko rozbudowywany Kraków przywrócił i rozwinął tradycję umieszczania godeł nad wejściami do nowopowstałych kamienic. W ten sposób powstała bogata i rozsiana po całym mieście galeria płaskorzeźb, malowideł ściennych, rzeźb figuralnych, które tworzyli najlepsi krakowscy artyści. Trasa przybliża wybrane przykłady tego wyjątkowego, krakowskiego fenomenu.
Półwsie Zwierzynieckie
Spacer po Półwsiu Zwierzynieckim odkrywa jedną z najbardziej urokliwych dzielnic międzywojennego Krakowa, galerię modernistycznych kamienic, oryginalnych detali i dekoracji, którą uzupełniają śmiałe kreacji powojennego modernizmu na czele z zespołem Hotelu Cracovia i Kina Kijów.Spacer po Półwsiu Zwierzynieckim odkrywa jedną z najbardziej urokliwych dzielnic międzywojennego Krakowa, galerię modernistycznych kamienic, oryginalnych detali i dekoracji, którą uzupełniają śmiałe kreacji powojennego modernizmu na czele z zespołem Hotelu Cracovia i Kina Kijów.
Stare Miasto
Krakowskie Stare Miasto rzadko kojarzone jest z modernizmem. Tymczasem po wielkim pożarze miasta w 1850 roku średniowieczny rdzeń Krakowa przeszedł radykalną wymianę zabudowy, którą kontynuowano w okresie międzywojennym. W centrum miasta wznoszono wówczas luksusowe kamienice, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie wielkie budynki publiczne, siedziby banków i instytucji państwowych.