Modernistyczne Godła Kamienic: Zapaśnik
Kamienica przy ul. Chocimskiej 11


Antoni Pawlikowski
1936
Dzielnica V – Krowodrza
ul. Chocimska 11
Informacje o obiekcie
Nieduża, trzykondygnacyjna kamienica przy ulicy Chocimskiej 11 została wzniesiona w 1936 roku według projektu Antoniego Pawlikowskiego. Ten nieduży budynek dobrze oddaje charakter nowych i szybko rozwijających się przedmieść międzywojennego Krakowa. Godło nad wejściem to niewielka płaskorzeźba przedstawiająca figurę mężczyzny. Poza, muskulatura i strój sugerują, że jest to zapaśnik. W dolnej części kompozycji znajduje się sygnatura autora, nałożone na siebie litery Z i J.
Opracowanie:
Michał Wiśniewski
Szlak modernizmu
Zobacz inne obiekty na trasie
Modernistyczne Godła Kamienic: Żubr
Modernistyczne Godła Kamienic: Smok
Wybrane trasy
Półwsie Zwierzynieckie
Spacer po Półwsiu Zwierzynieckim odkrywa jedną z najbardziej urokliwych dzielnic międzywojennego Krakowa, galerię modernistycznych kamienic, oryginalnych detali i dekoracji, którą uzupełniają śmiałe kreacji powojennego modernizmu na czele z zespołem Hotelu Cracovia i Kina Kijów.Spacer po Półwsiu Zwierzynieckim odkrywa jedną z najbardziej urokliwych dzielnic międzywojennego Krakowa, galerię modernistycznych kamienic, oryginalnych detali i dekoracji, którą uzupełniają śmiałe kreacji powojennego modernizmu na czele z zespołem Hotelu Cracovia i Kina Kijów.
Stare Miasto
Krakowskie Stare Miasto rzadko kojarzone jest z modernizmem. Tymczasem po wielkim pożarze miasta w 1850 roku średniowieczny rdzeń Krakowa przeszedł radykalną wymianę zabudowy, którą kontynuowano w okresie międzywojennym. W centrum miasta wznoszono wówczas luksusowe kamienice, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie wielkie budynki publiczne, siedziby banków i instytucji państwowych.
Nowa Huta
Nowa Huta to najważniejsza kreacja urbanistyczna powojennego Krakowa i kluczowe osiągnięcie polskiej architektury okresu socrealizmu. Spacer poświęcony najstarszej części Nowej Huty przybliża historię rozwoju dzielnicy oraz pokazuje różnorodność polskiej architektury tego okresu. Oprócz Placu Centralnego przedstawia historię modernistycznego Bloku Szwedzkiego oraz Arki Pana w Bieńczycach.