Modernistyczne Godła Kamienic: Wrony
Kamienica przy ul. Urzędniczej 57


Henryk Jakubowicz
1937
Dzielnica V – Krowodrza
ul. Urzędnicza 57
Informacje o obiekcie
Kamienica przy ulicy Urzędniczej 57 powstała w 1937 roku, była realizowana równolegle z powstającym obok domem czynszowym pod numerem 55. Oba te budynki zaprojektował Henryk Jakubowicz, popularny w Krakowie architekt zajmujący się budownictwem mieszkaniowym. Obie kamienice miały oryginalnie cztery kondygnacje (dom pod numerem 55 został nadbudowany na początku XXI wieku) i proste modernistyczne elewacje. W obu przypadkach nad wejściami umieszczono godła przedstawiające motywy zwierzęce, pod numerem 55 był to królik, pod numerem 57 wrony. Oba godła sygnowano inicjałami LW. Nad wejściem do kamienicy przy ulicy Urzędniczej 57 widzimy dwie wrony, jedną pokazana na wprost patrzącego, drugą pochyloną i ujętą z boku. Obie płaskorzeźby współtworzyły bogaty zwierzyniec, który pod postacią godeł zapełnił w omawianym okresie elewacje krakowskich kamienic.
Opracowanie:
Michał Wiśniewski
Szlak modernizmu
Zobacz inne obiekty na trasie
Modernistyczne Godła Kamienic: Smok zjadający węża
Modernistyczne Godła Kamienic: Kozioł
Modernistyczne Godła Kamienic: Chiński smok
Wybrane trasy
Błonia / Miasteczko Studenckie
Błonia to serce zielonych terenów położonych po zachodniej stronie Krakowa. W okresie międzywojennym w ich sąsiedztwie zaczęto wznosić gmachy uniwersyteckie oraz rozwijać infrastrukturę sportową, której uzupełnieniem były modernistyczne wille. Trasa prowadzi przez najważniejsze budynki uniwersyteckiego Krakowa, m.in. budynek Instytutu Chemii UJ oraz Miasteczko Studenckie AGH.
Półwsie Zwierzynieckie
Spacer po Półwsiu Zwierzynieckim odkrywa jedną z najbardziej urokliwych dzielnic międzywojennego Krakowa, galerię modernistycznych kamienic, oryginalnych detali i dekoracji, którą uzupełniają śmiałe kreacji powojennego modernizmu na czele z zespołem Hotelu Cracovia i Kina Kijów.Spacer po Półwsiu Zwierzynieckim odkrywa jedną z najbardziej urokliwych dzielnic międzywojennego Krakowa, galerię modernistycznych kamienic, oryginalnych detali i dekoracji, którą uzupełniają śmiałe kreacji powojennego modernizmu na czele z zespołem Hotelu Cracovia i Kina Kijów.
Wesoła i Grzegórzki
Spacer prowadzi przez dawne przemysłowe obszary miasta, które w okresie międzywojennym zaczęto przekształcać w największą dzielnicę willową Krakowa, a po II wojnie światowej w nowe centrum administracyjne i biurowe. Znajdziemy tam budynki emblematyczna niemal dla wszystkich etapów dwudziestowiecznego rozwoju Krakowa.