Modernistyczne Godła Kamienic: Święty Jerzy zabijający smoka
Kamienica przy ul. Dunin-Wąsowicza 7
Zygmunt Grünberg
1930
Dzielnica VII – Zwierzyniec
ul. Dunin-Wąsowicza 7
Informacje o obiekcie
Dom czynszowy przy ulicy Zbigniewa Dunin-Wąsowicza 7 został zrealizowany na początku lat 30. według projektu popularnego w tym czasie architekta Zygmunta Grünberga. Jest to czterokondygnacyjny, prosty budynek o modernistycznej kompozycji elewacji. Powstanie kamienicy wpisywało się w dynamiczny rozwój zabudowy mieszkaniowej po zachodniej stronie miasta, w ramach szybko rozwijającej się wówczas dzielnicy Półwsie Zwierzynieckie. Ulica Zbigniewa Dunin Wąsowicza została wytyczona na przedłużeniu ulicy Smoleńsk i prowadziła do budynków Wodociągów Miejskich na Zwierzyńcu. W chwili powstania stanowiła północną granicę zabudowy dzielnicy, na północ od niej aż do Błoń znajdowały się podmokłe tereny zalewowe, na których dopiero w latach 60. wzniesiono zespół hotelu Cracovia i Kina Kijów.
Elewacja kamienicy pod nr 7 została podzielona symetrycznie na dwie części. Wejście usytuowano na osi. Nad nim znajduje się godło w formie prostokątnej płaskorzeźby przedstawiającej Św. Jerzego na koniu podczas walki ze smokiem. Smok to obok figury kobiecej jeden z najczęściej powracających motywów wykorzystywanych w kompozycjach godeł krakowskich kamienic.
Opracowanie:
Michał Wiśniewski
Szlak modernizmu
Zobacz inne obiekty na trasie
Modernistyczne Godła Kamienic: Sowy
Modernistyczne Godła Kamienic: Smok
Modernistyczne Godła Kamienic: Kozioł
Wybrane trasy
Błonia / Miasteczko Studenckie
Błonia to serce zielonych terenów położonych po zachodniej stronie Krakowa. W okresie międzywojennym w ich sąsiedztwie zaczęto wznosić gmachy uniwersyteckie oraz rozwijać infrastrukturę sportową, której uzupełnieniem były modernistyczne wille. Trasa prowadzi przez najważniejsze budynki uniwersyteckiego Krakowa, m.in. budynek Instytutu Chemii UJ oraz Miasteczko Studenckie AGH.
Nowa Huta
Nowa Huta to najważniejsza kreacja urbanistyczna powojennego Krakowa i kluczowe osiągnięcie polskiej architektury okresu socrealizmu. Spacer poświęcony najstarszej części Nowej Huty przybliża historię rozwoju dzielnicy oraz pokazuje różnorodność polskiej architektury tego okresu. Oprócz Placu Centralnego przedstawia historię modernistycznego Bloku Szwedzkiego oraz Arki Pana w Bieńczycach.
Stare Miasto
Krakowskie Stare Miasto rzadko kojarzone jest z modernizmem. Tymczasem po wielkim pożarze miasta w 1850 roku średniowieczny rdzeń Krakowa przeszedł radykalną wymianę zabudowy, którą kontynuowano w okresie międzywojennym. W centrum miasta wznoszono wówczas luksusowe kamienice, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie wielkie budynki publiczne, siedziby banków i instytucji państwowych.