Modernistyczne Godła Kamienic: Sum
Kamienica przy ul. Filareckiej 18


Szulem Mehl
1937
Dzielnica VII – Zwierzyniec
ul. Filarecka 18
Informacje o obiekcie
Tuż po poszerzeniu granic Krakowa w 1910 roku, na terenie przyłączonego wówczas do miasta Półwsia Zwierzynieckiego zaczęto wznosić nową zabudowę mieszkaniową. Murowane i przeważnie dwukondygnacyjne domy zaczęto wówczas wznosić m.in. przy placu na Stawach oraz przy ulicy Filareckiej. W okresie międzywojennym nowa zabudowa mieszkaniowa wypełniła szczelnie przestrzeń historycznej wsi. Wzdłuż wspomnianej ulicy Filareckiej, głównie w latach 30. powstały liczne domy czynszowe. Przeważały czterokondygnacyjne kamienice o prostych, modernistycznych fasadach. Tym co wyróżnia te budynki są zdobiące je godła. Jednym z najciekawszych w tej części miasta jest godło umieszczone nad wejście do domu przy ulicy Filareckiej 18, obszerna płaskorzeźba przedstawiająca dużego suma. Autorem zrealizowanego w 1937 roku projektu był Szulem Mehl, krakowski architekt zajmujący się przed wojną projektowaniem kamienic. Po wybuchu wojny opuścił Kraków, po 1945 roku mieszkał i pracował w Kanadzie.
Opracowanie:
Michał Wiśniewski
Szlak modernizmu
Zobacz inne obiekty na trasie
Modernistyczne Godła Kamienic: Eskulap
Wybrane trasy
Półwsie Zwierzynieckie
Spacer po Półwsiu Zwierzynieckim odkrywa jedną z najbardziej urokliwych dzielnic międzywojennego Krakowa, galerię modernistycznych kamienic, oryginalnych detali i dekoracji, którą uzupełniają śmiałe kreacji powojennego modernizmu na czele z zespołem Hotelu Cracovia i Kina Kijów.Spacer po Półwsiu Zwierzynieckim odkrywa jedną z najbardziej urokliwych dzielnic międzywojennego Krakowa, galerię modernistycznych kamienic, oryginalnych detali i dekoracji, którą uzupełniają śmiałe kreacji powojennego modernizmu na czele z zespołem Hotelu Cracovia i Kina Kijów.
Nowa Huta
Nowa Huta to najważniejsza kreacja urbanistyczna powojennego Krakowa i kluczowe osiągnięcie polskiej architektury okresu socrealizmu. Spacer poświęcony najstarszej części Nowej Huty przybliża historię rozwoju dzielnicy oraz pokazuje różnorodność polskiej architektury tego okresu. Oprócz Placu Centralnego przedstawia historię modernistycznego Bloku Szwedzkiego oraz Arki Pana w Bieńczycach.
Krowodrza
W okresie międzywojennym dawną podkrakowską wieś Krowodrza wypełniły luksusowe kamienice i wille. Osią nowego założenia była Aleja Juliusza Słowackiego, a sercem ozdobiony monumentalnymi nowoczesnymi budynkami Plac Inwalidów. Spacer pokazuje najciekawsze przykłady budownictwa mieszkaniowego tego okresu.