Modernistyczne Godła Kamienic: Smok
Kamienica przy ul. Komorowskiego 9



Jakub Stending
1936
Dzielnica VII – Zwierzyniec
ul. Komorowskiego 9
Informacje o obiekcie
Kamienica przy ulicy Bolesława Komorowskiego 9 została zrealizowana w 1936 roku według projektu Jakuba Stendinga. Jest to czterokondygnacyjny dom czynszowy, typowy dla zabudowy Półwsia Zwierzynieckiego. Elewację o prostej kompozycji zdobi godło umieszczono nad wejściem. Obszerna płaskorzeźba przedstawia smoka. Ten częsty wśród godeł krakowskich kamienic motyw został tutaj przedstawiony w nietypowy sposób, zamiast łusek jego ciało pokrywa sierść; zwierzę się uśmiecha, budzi skojarzenia z proszącym o zabawę domowym pupilem.
Opracowanie:
Michał Wiśniewski
Szlak modernizmu
Zobacz inne obiekty na trasie
Modernistyczne Godła Kamienic: Sowy
Modernistyczne Godła Kamienic: Cietrzew
Wybrane trasy
Aleje Trzech Wieszczów
Aleje Trzech Wieszczów to najważniejsza kreacja urbanistyczna i architektoniczna międzywojennego Krakowa. Trasa spaceru prowadzi wzdłuż Alei Adama Mickiewicza, najbardziej reprezentacyjnej części założenia, gdzie powstały monumentalne gmachy Akademii Górniczo-Hutniczej, Biblioteki Jagiellońskiej i Muzeum Narodowego.
Stare Miasto
Krakowskie Stare Miasto rzadko kojarzone jest z modernizmem. Tymczasem po wielkim pożarze miasta w 1850 roku średniowieczny rdzeń Krakowa przeszedł radykalną wymianę zabudowy, którą kontynuowano w okresie międzywojennym. W centrum miasta wznoszono wówczas luksusowe kamienice, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie wielkie budynki publiczne, siedziby banków i instytucji państwowych.
Poza głównymi trasami
W XX wieku miał miejsce dynamiczny rozwój Krakowa, którego ślady pod postacią wyjątkowych dzieł architektury odnajdziemy na ternie całego miasta. Spacerując po często odległych dzielnicach możemy dotrzeć do wielu wybitnych budowli z okresu międzywojennego oraz z czasów przyspieszonej ekspansji miasta po 1945 roku.