Modernistyczne Godła Kamienic: Kozioł
Kamienica przy ul. Chopina 8
Informacje o obiekcie
W latach poprzedzających wybuch drugiej wojny światowej w pobliżu Parku Krakowskiego wyrosła cała nowa dzielnica luksusowych domów czynszowych. Jedne z największych i najbogatszych w swoim wystroju powstały wzdłuż ulicy Fryderyka Chopina. W 1937 roku, pod numerem 8 zrealizowano pięciokondygnacyjny nowoczesny budynek o modernistycznej fasadzie, której kompozycję stanowią identyczne pasma okiem na kolejnych piętrach. Urozmaiceniem tego układu jest godło ponad wejście. Jest to barwiona na czerwono płaskorzeźba przedstawiająca kozła. W chwili ukończenia budowy intensywny kolor wyróżniał się na tle jasnego tynku. Motywy zwierzęce często były stosowane w kompozycjach godeł, kozioł pojawił się jednak najprawdopodobniej tylko w tym jednym przypadku. Autorem projektu był Samuel Manber architekt odpowiedzialny za liczne projekty kamienic wzniesionych w latach 30. na terenie Osiedla Oficerskiego.
Opracowanie:
Michał Wiśniewski
Szlak modernizmu
Zobacz inne obiekty na trasie
Modernistyczne Godła Kamienic: Eskulap
Modernistyczne Godła Kamienic: Kobieta przy sianokosach
Modernistyczne Godła Kamienic: Smok zjadający węża
Wybrane trasy
Godła Kamienic
W okresie międzywojennym szybko rozbudowywany Kraków przywrócił i rozwinął tradycję umieszczania godeł nad wejściami do nowopowstałych kamienic. W ten sposób powstała bogata i rozsiana po całym mieście galeria płaskorzeźb, malowideł ściennych, rzeźb figuralnych, które tworzyli najlepsi krakowscy artyści. Trasa przybliża wybrane przykłady tego wyjątkowego, krakowskiego fenomenu.
Krowodrza
W okresie międzywojennym dawną podkrakowską wieś Krowodrza wypełniły luksusowe kamienice i wille. Osią nowego założenia była Aleja Juliusza Słowackiego, a sercem ozdobiony monumentalnymi nowoczesnymi budynkami Plac Inwalidów. Spacer pokazuje najciekawsze przykłady budownictwa mieszkaniowego tego okresu.
Poza głównymi trasami
W XX wieku miał miejsce dynamiczny rozwój Krakowa, którego ślady pod postacią wyjątkowych dzieł architektury odnajdziemy na ternie całego miasta. Spacerując po często odległych dzielnicach możemy dotrzeć do wielu wybitnych budowli z okresu międzywojennego oraz z czasów przyspieszonej ekspansji miasta po 1945 roku.