Modernistyczne Godła Kamienic: Kozioł
Kamienica przy ul. Chopina 8
Informacje o obiekcie
W latach poprzedzających wybuch drugiej wojny światowej w pobliżu Parku Krakowskiego wyrosła cała nowa dzielnica luksusowych domów czynszowych. Jedne z największych i najbogatszych w swoim wystroju powstały wzdłuż ulicy Fryderyka Chopina. W 1937 roku, pod numerem 8 zrealizowano pięciokondygnacyjny nowoczesny budynek o modernistycznej fasadzie, której kompozycję stanowią identyczne pasma okiem na kolejnych piętrach. Urozmaiceniem tego układu jest godło ponad wejście. Jest to barwiona na czerwono płaskorzeźba przedstawiająca kozła. W chwili ukończenia budowy intensywny kolor wyróżniał się na tle jasnego tynku. Motywy zwierzęce często były stosowane w kompozycjach godeł, kozioł pojawił się jednak najprawdopodobniej tylko w tym jednym przypadku. Autorem projektu był Samuel Manber architekt odpowiedzialny za liczne projekty kamienic wzniesionych w latach 30. na terenie Osiedla Oficerskiego.
Opracowanie:
Michał Wiśniewski
Szlak modernizmu
Zobacz inne obiekty na trasie
Modernistyczne Godła Kamienic: Wrony
Modernistyczne Godła Kamienic: Smok
Modernistyczne Godła Kamienic: Kobieta z dziećmi
Wybrane trasy
Aleje Trzech Wieszczów
Aleje Trzech Wieszczów to najważniejsza kreacja urbanistyczna i architektoniczna międzywojennego Krakowa. Trasa spaceru prowadzi wzdłuż Alei Adama Mickiewicza, najbardziej reprezentacyjnej części założenia, gdzie powstały monumentalne gmachy Akademii Górniczo-Hutniczej, Biblioteki Jagiellońskiej i Muzeum Narodowego.
Godła Kamienic
W okresie międzywojennym szybko rozbudowywany Kraków przywrócił i rozwinął tradycję umieszczania godeł nad wejściami do nowopowstałych kamienic. W ten sposób powstała bogata i rozsiana po całym mieście galeria płaskorzeźb, malowideł ściennych, rzeźb figuralnych, które tworzyli najlepsi krakowscy artyści. Trasa przybliża wybrane przykłady tego wyjątkowego, krakowskiego fenomenu.
Błonia / Miasteczko Studenckie
Błonia to serce zielonych terenów położonych po zachodniej stronie Krakowa. W okresie międzywojennym w ich sąsiedztwie zaczęto wznosić gmachy uniwersyteckie oraz rozwijać infrastrukturę sportową, której uzupełnieniem były modernistyczne wille. Trasa prowadzi przez najważniejsze budynki uniwersyteckiego Krakowa, m.in. budynek Instytutu Chemii UJ oraz Miasteczko Studenckie AGH.