Kościół pw. św. Alberta w Czyżynach
Witold Cęckiewicz
1985–1994
Dzielnica XIV – Czyżyny
Kościoły
os. Dywizjonu 303 63
Informacje o obiekcie
Kościół ten należy do najoryginalniejszych spośród zaprojektowanych przez Witolda Cęckiewicza. Architekt posłużył się tutaj formą sześciennego bloku obróconego prostopadle do sąsiadującego z nim pasa dawnego lotniska w Czyżynach. Wybór takiego rozwiązania architekt uzasadniał koniecznością zastosowania wyrazistej formy korespondującej z otaczającym ją budownictwem wielkopłytowym oraz z geometrią pasa startowego. Cęckiewicz rozbił sześcienną bryłę kościoła św. Alberta, zwanego kościołem Na Lotnisku, prostokątnymi otworami (niezwykle popularnymi w światowej architekturze tamtego czasu, m.in. w projektach Roberta Kriera) oraz łukowatymi podcięciami, parafrazującymi gotyckie maswerki, które miały nadać zwartej, geometrycznej bryle sakralnego charakteru, przywodzącymi na myśl twórczość Minoru Yamasakiego.
Innym elementem pozwalającym wyróżnić blok kościoła spośród bloków mieszkalnych miała być niezrealizowana wieża, zakomponowana zgodnie z wyznawaną przez architekta zasadą: „Jeżeli chcesz mieć dobrą kompozycję, to zestawiaj możliwie wysoki element z możliwie zwartą formą”, której odbicie można odnaleźć przede wszystkim w projektowanych przez Cęckiewicza pomnikach, na przykład nieistniejącym już pomniku Czynu Rewolucyjnego powstałym w Sosnowcu.
Opracowanie:
Kamila Twardowska
Pomoszlak (SZLAK postmodernizmu)
Zobacz inne obiekty na trasie
Kościół pw. Matki Bożej Saletyńskiej
Wybrane trasy
Pomoszlak
W latach 80. XX wieku Kraków ponownie stał się kluczowym ośrodkiem rozwoju polskiej architektury. Współcześnie świadczą o tym liczne budynki sakralne, publiczne i mieszkaniowe, które wznoszono na przełomie XX i XXI wieku w stylu postmodernizmu.