Dom Holzerów





Alfred Düntuch
Stefan Landsberger
1937–1938
Dzielnica V – Krowodrza
Mieszkalne wielorodzinne
al. Słowackiego 24 / ul. Grottgera 1
Informacje o obiekcie
Alfred Düntuch i Stefan Landsberger byli właścicielami dużej pracowni architektonicznej, specjalizującej się w projektowaniu luksusowych kamienic. Należeli do nielicznych spośród znanych krakowskich architektów żydowskiego pochodzenia, którym udało się przeżyć Holokaust. Co więcej, po wojnie odnieśli duży sukces na emigracji, w Brazylii. Do dzisiaj w São Paulo działa założone przez nich biuro architektoniczne. Na długiej liście domów zaprojektowanych przez Düntucha i Landsbergera dla zamożnych Krakowian, głównie Żydów, znajdują się dwie kamienice wykonane dla Kurta, Maurycego i Leona Holzerów – właścicieli Towarzystwa Handlowo-Węglowego Holzer i Ska.
Pierwsza z nich powstała w latach 1936-37 na rogu al. J. Słowackiego 58 i ul. Śląskiej. Mimo wysokiej jakości artystycznej wydaje się dość zachowawcza w wyrazie. Druga z kamienic wybudowana została nieopodal, na rogu al. J. Słowackiego i ul. A. Grottgera rok później. Uzyskała znacznie bardziej nowoczesny charakter, widoczny m. in. w płaskim dachu i gładkich, uproszczonych elewacjach, według projektu porośniętych zielenią. Uwagę zwraca rozwiązanie narożnika, na parterze dekorowanego godłem przedstawiającym dobosza, a na wyższych kondygnacjach wypełnioną przez częściowo przeszklone balkony. Główne wejście do kamienicy usytuowano od ul. Grottgera. Jej wnętrze miało niewątpliwie luksusowy charakter. Klatkę schodową wyłożono rzadko stosowanym w Krakowie trawertynem, a nie popularnym lastriko – tanim odpowiednikiem naturalnego kamienia. W domu czynszowym Holzerów znalazły się komfortowe mieszkania o zróżnicowanej wielkości, wyposażone w takie udogodnienia, jak np. centralne ogrzewanie.
Opracowanie:
Kamila Twardowska
Szlak modernizmu
Zobacz inne obiekty na trasie
Dom Marii Dworakowej
Dom Profesorów UJ przy pl. Inwalidów 4
Osiedle niemieckie przy ul. Królewskiej
Wybrane trasy
Nowa Huta
Nowa Huta to najważniejsza kreacja urbanistyczna powojennego Krakowa i kluczowe osiągnięcie polskiej architektury okresu socrealizmu. Spacer poświęcony najstarszej części Nowej Huty przybliża historię rozwoju dzielnicy oraz pokazuje różnorodność polskiej architektury tego okresu. Oprócz Placu Centralnego przedstawia historię modernistycznego Bloku Szwedzkiego oraz Arki Pana w Bieńczycach.
Poza głównymi trasami
W XX wieku miał miejsce dynamiczny rozwój Krakowa, którego ślady pod postacią wyjątkowych dzieł architektury odnajdziemy na ternie całego miasta. Spacerując po często odległych dzielnicach możemy dotrzeć do wielu wybitnych budowli z okresu międzywojennego oraz z czasów przyspieszonej ekspansji miasta po 1945 roku.
Wesoła i Grzegórzki
Spacer prowadzi przez dawne przemysłowe obszary miasta, które w okresie międzywojennym zaczęto przekształcać w największą dzielnicę willową Krakowa, a po II wojnie światowej w nowe centrum administracyjne i biurowe. Znajdziemy tam budynki emblematyczna niemal dla wszystkich etapów dwudziestowiecznego rozwoju Krakowa.