Modernistyczne Godła Kamienic: Kobieta z ptakami, kamienica przy ul. Garncarskiej 21


Samuel Wexner
1937
Dzielnica I – Stare Miasto
ul. Garncarska 21
Informacje o obiekcie
Uregulowanie ostatniego odcinka Młynówki Królewskiej, który jeszcze na początku lat 20. przecinał centrum Krakowa otworzyło możliwość zabudowania kilku wolnych wciąż parceli w pobliżu ulicy Krupniczej, Wenecja i Garncarskiej. W 1937 roku ukończono budowę domu czynszowego przy ulicy Garncarskiej 21. Czeterokondygnacyjny budynek zaprojektowany przez Samuela Wexnera i Henryka Jakubowicza odznacza się prostą modernistyczną kompozycją elewacji, w której dominują cienkie żłobienia tworzące wzór kraty. Nad wejściem umieszczono godło w formie dużej, prostokątnej płaskorzeźby. Przedstawia ona klęczącą figurę kobiety, do której z dwóch stron podlatują ptaki. Całość wyróżnia kubizująca kompozycja. W dolnej części znajduje się sygnatura LW.
Opracowanie:
Michał Wiśniewski
Szlak modernizmu
Zobacz inne obiekty na trasie
Modernistyczne Godła Kamienic: Kozioł
Modernistyczne Godła Kamienic: Cietrzew
Modernistyczne Godła Kamienic: Kobieta przy sianokosach
Wybrane trasy
Stare Miasto
Krakowskie Stare Miasto rzadko kojarzone jest z modernizmem. Tymczasem po wielkim pożarze miasta w 1850 roku średniowieczny rdzeń Krakowa przeszedł radykalną wymianę zabudowy, którą kontynuowano w okresie międzywojennym. W centrum miasta wznoszono wówczas luksusowe kamienice, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie wielkie budynki publiczne, siedziby banków i instytucji państwowych.
Godła Kamienic
W okresie międzywojennym szybko rozbudowywany Kraków przywrócił i rozwinął tradycję umieszczania godeł nad wejściami do nowopowstałych kamienic. W ten sposób powstała bogata i rozsiana po całym mieście galeria płaskorzeźb, malowideł ściennych, rzeźb figuralnych, które tworzyli najlepsi krakowscy artyści. Trasa przybliża wybrane przykłady tego wyjątkowego, krakowskiego fenomenu.
Poza głównymi trasami
W XX wieku miał miejsce dynamiczny rozwój Krakowa, którego ślady pod postacią wyjątkowych dzieł architektury odnajdziemy na ternie całego miasta. Spacerując po często odległych dzielnicach możemy dotrzeć do wielu wybitnych budowli z okresu międzywojennego oraz z czasów przyspieszonej ekspansji miasta po 1945 roku.