Nasza strona wykorzystuje pliki cookies do zapisu ustawień i prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis. Zamknij okno
Zwiększ czytelność

24.09.2015

Spacer architektoniczny - Trzecie centrum Krakowa

Tematem spaceru będzie zabudowa dzielnic Wesoła i Grzegórzki. Celem spaceru będzie przedstawienie kolejnych faz rozwoju obszarów pomiędzy rondem Mogilskim i Kotlarskim, budowę Osiedla Oficerskiego, rozwój architektury przemysłowej Grzegórzek, ideę wzniesienia socrealistycznej bramy do miasta oraz modernistycznego centrum biurowców.

SPACER ARCHITEKTONICZNY - Trzecie centrum Krakowa - Rondo Mogilskie
26 września 2015, sobota, start: godzina 10:00
miejsce spotkania: plac przed Operą Krakowską
udział bezpłatny
prowadzenie: Michał Wiśniewski, Instytut Architektury

https://www.facebook.com/events/1495175580792449/

Tematem spaceru będzie zabudowa dzielnic Wesoła i Grzegórzki. Jeszcze na początku XX w. teren graniczny miasta, który skupiony był wokół austriackiego fortu, od lat 20. podlegał szybkim przekształceniom. W okresie międzywojennym od północy obszar ten był zabudowywany kolejnymi domami Osiedla Oficerskiego, od południa kolejne fabryki wyrastały na Grzegórzkach. Największa zmiana rozpoczęła się po drugiej wojnie światowej i podjęciu decyzji o budowie Nowej Huty, kiedy rondo Mogilskie stało się kluczowym węzłem komunikacji pomiędzy dwoma centrami Krakowa. Jeszcze w latach 50. w pobliżu tego miejsca zaczęto wznosić pierwsze budynki biurowe. Rozkwit tego typu zabudowy przypadł jednak na kolejną dekadę i czas podjęcia decyzji o budowie w tej okolicy nowego centrum miasta. W krótkim okresie obok już istniejącego socrealistycznego biurowca PKP powstał tutaj modernistyczny kompleks sądów oraz zaczęto wznosić najwyższy w mieście drapacz chmur - siedzibę Naczelnej Organizacji Technicznej. Celem spaceru będzie przedstawienie kolejnych faz rozwoju obszarów pomiędzy rondem Mogilskim i Kotlarskim, budowę Osiedla Oficerskiego, rozwój architektury przemysłowej Grzegórzek, ideę wzniesienia socrealistycznej bramy do miasta oraz modernistycznego centrum biurowców. 

Michał Wiśniewski – absolwent historii sztuki i architektury, interesuje się związkami architektury nowoczesnej i polityki. Pracownik Międzynarodowego Centrum Kultury i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Stypendysta Fulbrighta. Członek zarządu fundacji Instytut Architektury.

Wydarzenie w ramach projektu "Krakowski Modernizm". Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków

>> poprzedni wpis << następny wpis