Nasza strona wykorzystuje pliki cookies do zapisu ustawień i prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis. Zamknij okno
Zwiększ czytelność

19.10.2014

Spacer architektoniczny - Nowa Huta

19.10.2014, godz.: 11:00 Start: Blok Szwedzki, os. Szklane Domy 1

Nowa Huta czyli soc modernistyczny – spacer architektoniczny. Nowohucki modernizm to przede wszystkim prototypowe budynki: bloki szwedzkie, blok eksperymentalny, czy słynny "helikopter" na os. Centrum D. Tutaj powstał pierwszy blok z wielkiej płyty w Krakowie. Dlatego warto zobaczyć i poznać najważniejsze budynki modernistyczne w starej części Nowej Huty.

Nowa Huta czyli soc modernistyczny – spacer architektoniczny
19 października, niedziela, godz. 11:00
Start: Blok Szwedzki, os. Szklane Domy 1
(od strony kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej)
wstęp wolny
Prowadzenie: Paweł Jagło (Muzeum Historyczne miasta Krakowa - Oddział Dzieje Nowej Huty)

Architektura modernizmu powojennego w Nowej Hucie szerszej publiczności nie jest znana. Zdecydowanie, co zrozumiałe, modernizm w w tym miejscu ustępuje pola zabudowie socrealistycznej. Nowohucki modernizm to przede wszystkim prototypowe budynki: bloki szwedzkie, blok eksperymentalny, czy słynny "helikopter" na os. Centrum D. Tutaj powstał pierwszy blok z wielkiej płyty w Krakowie. Dlatego warto zobaczyć i poznać najważniejsze budynki modernistyczne w starej części Nowej Huty. Spacer będzie próbą porównania modernizmu z socrealizmem. Na koniec przewidziana jest prezentacja w nowohuckim oddziale MHK, archiwalnych fotografii powstałych w Nowej Hucie w okresie 1956-1970.

Spacer współorganizuje Oddział Dzieje Nowej Huty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Paweł Jagło. Rocznik 1981, historyk, muzealnik, nowhucianin z os. Willowego przeszczepiony tutaj spoza Krakowa. Od ponad pięciu lat kierownik nowohuckiego Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na os. Słonecznym 16. Autor kilku wystaw oraz opracowań z zakresu historii Nowej Huty po 1949. Obecnie pracuje nad wystawą „Forty austriackie w Nowej Hucie" (2015).

Wydarzenie w ramach projektu "Szlak Modernizmu KRK - Opowieści budynków". Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Galeria

>> poprzedni wpis << następny wpis