Nasza strona wykorzystuje pliki cookies do zapisu ustawień i prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis. Zamknij okno
Zwiększ czytelność

15.10.2014

Bękarty architektury? Krakowski modernizm 1918-1989 - wykład inauguracyjny

15.10.2014, godz.: 18:00 Forum Przestrzenie, ul. M. Konopnickiej 28

Trudny odbiór dziedzictwa nowoczesności sprawił, że część obiektów tworzących nowoczesny Kraków, pozostaje w głębokim cieniu historycznych budynków i dzielnic. Wiele z tych budynków, chociaż odegrało ważną rolę w rozwoju miasta i przez dekady służyło swym użytkownikom, traktowanych jest z niechęcią, wstydem, czasem z pogardą. Na wykładzie pokażemy ikony krakowskiego modernizmu - dzieła, które mimo trudnej historii i skomplikowanych losów – powinny być traktowane, jako ważny element dziedzictwa.

Instytut Architektury oraz Przestrzeń-Ludzie-Miasto zapraszają na wykład inaugurujący projekt Szlak Modernizmu KRK - Opowieści budynków

dr Michał Wiśniewski
BĘKARTY ARCHITEKTURY? Krakowski modernizm 1918-1989

15 października 2014, 18:00
FORUM Przestrzenie, wstęp wolny

Wbrew powszechnej opinii historycznego ośrodka o średniowiecznych korzeniach, Kraków jest miastem nowoczesnym, prezentującym kilka różnych, ważnych dla ubiegłego stulecia koncepcji przestrzennych. W XX wieku jego powierzchnia wzrosła ponad 60 razy stając się przestrzenią kreacji i eksperymentu. Trudny odbiór dziedzictwa nowoczesności sprawił, że znaczna część obiektów tworzących nowoczesny Kraków, pozostaje w głębokim cieniu historycznych budynków i dzielnic. Na wykładzie zostaną pokazane kamienie milowe krakowskiego modernizmu. Wiele z tych budynków, chociaż odegrało ważną rolę w rozwoju miasta i przez dekady służyło swym użytkownikom, traktowanych jest z niechęcią, wstydem, czasem z pogardą.
Zjawisko to najczęściej można zaobserwować w wypadku budynków z czasów PRL-u, które obecnie traktuje się jako zbędny balast. Okres międzywojenny, który nie budzi tak wielu kontrowersji, i wydaje się, że jego dziedzictwo mogłoby już teraz podlegać konserwacji, w rzeczywistości w swoim architektonicznym kształcie również znika na naszych oczach wraz z kolejnymi warstwami styropianu i kolejnymi wymienionymi oknami. Nieodległa przeszłość, długo skazana za zapomnienie i traktowana z niechęcią, warta jest przypomnienia. Stanowi nie tylko ważny rozdział naszej historii, ale przede wszystkim kluczowy element przestrzeni, w której żyjemy.

Prowadzenie: dr Michał Wiśniewski, absolwent historii sztuki i architektury, badacz związków nowoczesnej architektury i polityki w regionie Europy Środkowej. Pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Międzynarodowego Centrum Kultury, stypendysta Komisji Fulbright’a (GSAPP, Columbia University 2005-2006). Autor licznych artykułów oraz monografii Ludwika Wojtyczki (2003) i Adolfa Szyszko-Bohusza (2013), wiodących architektów międzywojennego Krakowa. Współautor wystaw: „Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń” (MNK, 2012), „Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza” (MNK, 2013), “Monument. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza” (Zachęta. Narodowa Galeria Sztuki, 2014) oraz „Impossible Objects” pokazywanej w Pawilonie Polskim w ramach 14 Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. Członek zarządu Fundacji Instytut Architektury.

Wykład poprzedzony zostanie krótkim omówieniem projektu "Szlak Modernizmu KRK - Opowieści budynków" Kacpra Kępińskiego (Przestrzeń-Ludzie-Miasto, Instytut Architektury). Będzie to także oficjalna inauguracja Krakowskiego Szlak Modernizmu.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

>> poprzedni wpis << następny wpis